З настанням жаркої пори року в Європейському регіоні населенню, медикам і органам охорони здоров'я необхідно підготуватися на випадок можливої ​​екстремальної та затяжної спеки. Щорічно спека завдає шкоди здоров'ю великої кількості людей, особливо від неї потерпають літні люди. Спекотна погода може бути причиною перегрівання організму аж до теплового удару, гострих порушень серцевої діяльності і розладів свідомості, може також провокувати посилення наявних патологічних станів, таких як серцево-судинні та респіраторні захворювання.

Очікується, що у зв'язку зі зміною клімату періоди екстремальної спеки можуть почастішати. Однак їхньому негативному впливу на здоров'я великою мірою можна запобігти.

Пам'ятки та інформаційні матеріали ВООЗ, призначені для підтримки готовності та реагування на періоди екстремальної спеки, розміщені на сайті Всесвітньої огранізації.

Рекомендації для населення при настанні екстремальної спеки:

 • Дотримуйтесь рекомендацій місцевих органів охорони здоров'я.
 • Зберігайте прохолоду в будинку, регулярно перевіряйте температуру в приміщенні. Знизити температуру в приміщенні можна, закривши жалюзі на сонячних вікнах, відкривши вікна на ніч і рано вранці, а також розвісивши в кімнаті мокрі рушники.
 • Уникайте перебування на спеці. Перемістіться в найбільш прохолодну кімнату будинку чи кваритири, особливо на ніч. По можливості уникайте перебування на вулиці в найспекотніші години дня.
 • По можливості уникайте важкої фізичної активності. Постарайтеся триматися в тіні.
 • Не залишайте дітей і тварин у припаркованих автомобілях.
 • Вживайте заходів для охолодження тіла та запобігання зневоднення організму. Частіше приймайте прохолодний душ або ванну. Носіть легкий, вільний одяг із натуральних матеріалів. Одягайте головні убори і сонцезахисні окуляри. Використовуйте легку постільну білизну та простирадла, не користуйтеся ковдрами, щоб уникнути зайвого тепла.
 • Регулярно пийте рідини, уникаючи алкоголю і надлишку кофеїну й цукру. Їжте маленькими порціями, але частіше, ніж зазвичай. Уникайте їжі, багатої білками.
 • Допомагайте іншим: родичам, друзям і сусідам. Цікавтеся станом їхнього самопочуття і здоров'я. Самотніх літніх і хворих людей слід відвідувати принаймні раз на день.
 • Якщо ви постійно приймаєте які-небудь ліки, проконсультуйтеся у лікаря, чи не впливають вони на терморегуляцію і баланс рідини.
 • Зберігайте призначені ліки при температурі не вище 25 ° С або в холодильнику (відповідно інструкції по зберіганню на упаковці).
 • Зверніться за медичною допомогою, якщо ви страждаєте хронічним захворюванням або приймаєте множинні лікарські препарати.
 • Якщо ви помічаєте, що у людини суха гаряча шкіра або якщо у неї спостерігаються судоми та/або втрата свідомості, негайно зверніться за медичною допомогою.

Ці матеріали є частиною широкого спектру дій із запобігання негативним наслідкам екстремальної спеки, в який входять своєчасні медичні та загальні рекомендації і заходи щодо готовності систем охорони здоров'я, скоординовані з системами раннього оповіщення про погодні умови, підвищення якості житлових умов і міського планування. Ці заходи можуть бути зведені разом в спеціальному документі - плані захисту здоров'я в період спеки, і багато європейських країн вже розробили такі плани, що допомагають їм планувати і оперативно здійснювати дії на випадок спеки.

.