Серцево-судинні захворювання забирають найбільше життів – ця статистика є актуальною для всіх країн світу, але українці вмирають раніше, ніж громадяни економічно розвинених держав. За показниками тривалості життя нас «відкинуло» на рівень 70-х років минулого століття – разом із шістьма країнами Африки південніше Сахари та двома найближчими сусідками – Білоруссю та Росією. Понад 60% смертей – саме внаслідок серцево-судинних захворювань. Їх мають практично всі немолоді люди. Зокрема, артеріальну гіпертензію діагностують у 80% українських пенсіонерів. Такі статистичні дані наводить Всеукраїнська соціальна ініціатива «60+ Кардіо».

Люди похилого віку – це пацієнти з певним «набором» хвороб, серед яких домінують серцево-судинні. Причому у цієї групи пацієнтів серцево-судинні недуги мають свої особливості, їх мають враховувати як лікарі, так і соціальні працівники, що контактують із пенсіонерами. Саме тому ці професійні групи потребують додаткової підготовки та інформації, мають здобути специфічні навички – медичні і комунікативні. Додаткове інформування потрібне також людям похилого віку, адже часто вони просто не знають про існування ефективних і доступних методів діагностики і лікування серцевих захворювань, до того ж, вважають, що підвищений артеріальний тиск або біль у серці є невід’ємними «атрибутами» старості. Водночас, західні країни вже давно довели, що навіть у поважному віці людина може вести активне життя, розвиватися інтелектуально, подорожувати, бути суспільно корисною. Нашим пенсіонерам досягти «ідеалу активного старіння» заважає не тільки економічне неблагополуччя, але й власне переконання в тому, що «старій людині нічого не потрібно». Навіть здоров’я.

Цю психологію на Заході долали десятиліттями, впроваджуючи спеціальні програми, які допомагають людям бути здоровими й активними в старості. Україна тільки розпочинає цей шлях. І одним із перших кроків у цьому напрямку є Всеукраїнська соціальна ініціатива «60+ Кардіо», яку вже активно впроваджують ВГО «Асоціація превентивної та антиейджинг медицини», Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика та соціально відповідальна компанія «Сандоз».

Цей проект має слугувати об’єднанню зусиль медичних працівників, громадських організацій, волонтерських служб, державних органів задля підвищення якості та збільшення тривалості життя пацієнтів похилого віку із серцево-судинними захворюваннями. Ініціатива активно діє. Вже відкрито кабінети людини літнього віку в Донецьку та області, а також Києві та Харкові, де літні люди мають змогу безкоштовну визначити свої фактори ризику серцево-судинних захворювань на найближчі 5 років і отримати рекомендації щодо активного довголіття. Завдання просвітницького заходу Всеукраїнської соціальної ініціативи «60+Кардіо» – озброїти людей знаннями і навичками з профілактики летальних наслідків серцево-судинних захворювань.